Hambaravi üldnarkoosis
Üldnarkoosis hambaravi on mõeldud lastele ja täiskasvanutele, kes ei ole võimelised tavapärast hambaarsti vastuvõttu ühel või teisel põhjusel läbi tegema. Üldnarkoosi (üldanesteesiat) kasutatakse hambaravis kirurgiliste operatsioonide valutuks möödumiseks. Üldnarkoosiga hambaravi kasutamiseks on siiski ette nähtud kindlad põhjused ning kergekäeliselt sellesse protseduuri suhtuda ei tohiks.
Peamisteks põhjusteks, miks otsustatakse hambaravi üldnarkoosis läbi viia on näiteks:
- Suur hirm, koostöövalmiduse puudumine, hambaravi protseduuride ees (eriti lastel);
- Soov ravida/eemaldada palju hambaid ühe visiidiga;
- Füüsiline või vaimne puue;
- Okserefleks, tänu millele ei ole võimalik tavavastuvõtus hambaravi teostada;
- Kohaliku tuimestuse allergiad;
- Eelnev negatiivne kogemus hambaraviga.
Patsient peab käima eelnevalt konsultatsioonis, et välja selgitada, milliseid hambaravi protseduure on vaja teostada. Selle alusel koostab hambaarst patsiendile personaalse raviplaani. Täiskasvanute patsientide puhul arvutatakse lisaks teenuste ligikaudne maksumus. Laste hambaravi üldnarkoosis vajaduse üle otsustab lapse hambaarst (vajalik oma hambaarsti saatekiri). Protseduuri teostavad professionaalsed anestesioloogid ehk narkoosiarstid ja anestesistid ehk narkoosiõed Tartu Ülikooli Kliinikumist, kellega kaardistatakse eelnevalt põhjalikult patsiendi meditsiiniline taust. Üldnarkoosis läbiviidaval protseduuril ei tunne patsient valu ega hirmu. LiiDental Hambaravi OÜ on Eesti Haigekassa lepingupartner kuni 19-aastastele lastele ning meie juures on laste üldnarkoosis hambaravi tasuta, lisandub vaid visiiditasu 5 eurot. Peab mõistma, et üldnarkoosis ravi ostutamine on kõige viimane meede ning eelnevalt tuleks proovida korduvalt raviteenust läbi viia ravitoolis, vajadusel vahetades ka erinevaid hambaarste lapsega usaldusliku suhte loomiseks.
Üldnarkoosis hambaravi läbiviimise protsess
Hambaravi teostamine üldnarkoosis lülitab välja patsiendi teadvuse ja valutundlikkuse kehas. Narkoosi viimise ja seejärel protseduuri ajal järelevalvet viib läbi anestesioloog koos narkoosiõega tänapäevastel anesteesiameetoditel. Narkoosi eel manustame patsiendile rahustava toimega ravimit, et narkoosis hambaravi alustamine oleks pingevaba ega põhjustaks ärevust. Narkoos toimib veenikanüüli kaudu, mille abil manustatakse vereringesse spetsiaalsed ravimid. Seejärel asetab narkoosiarst patsiendile intubatsioonitoru, mille kaudu patsient hingab hambaravi ajal hapniku ja narkoosisegugaasi. Protseduuri läbiviimise ajal jälgime pidevalt patsiendi seisundit, narkoosi sügavust, hingamist ja südametegevust. Kui hambaravi on lõpetatud ning anestesioloog veendub, et kõik elulised näitajad on stabiilsed, viiakse patsient operatsioonitoast ärkamisruumi, kus jälgitakse, et narkoosist väljatulemine oleks võimalikult kerge.
Narkoosijärgne periood
Narkoosist ärkamine on igal inimesel erinev. Ärkamisel võib esineda iiveldust ning süües või juues pidage meeles, et esimesed ampsud ja lonksud peavad olema väga väikesed.
Kui hambaravi piirdus vaid plommimisega, siis söömise ja toidu närimisega probleeme ei ole. Kui aga tegemist oli ulatuslikuma protseduuriga ning suus on haavad, võib söömine olla valulik. Värske haav on tundlik kuumale, hapule, soolasele ja ka tahkele toidule. Narkoosist ärgates on seetõttu parim süüa püreestatud või pehmet toitu, mis ei ole liiga kuum. Veenikanüüli eemaldab kirurgiaosakonna õde pärast patsiendi täielikku ärkamist ja vahetult enne lahkumist. Kanüüli kaudu on vajadusel kerge ja valutu manustada lisaravimit (nt valuvaigistit, antibiootikumi).
Ka riigitasandil on olnud arutelu all üldnarkoosis hambaravi teenuse hüvitamine. Riik hüvitab üldnarkoosi abil teostatud hambaravi täies ulatuses juhul, kui see on täiskasvanule meditsiiniliselt näidustatud. Sellest muudatusest on eelkõige abi nendele, kes kannatavad psüühika- ja käitumishäirete ning närvisüsteemihaiguste käes või kellel on raske füüsiline puue.
LiiDental Hambaravi asub Tartus turusilla juures asuva uue kõrghoone 7. korrusel. Kasutame enda töös kaasaegset tehnikat ja kvaliteetseid materjale. Läheneme igale patsiendile personaalselt ja pakume parimaid võimalikke ravitulemusi. Hambaravi kogu perele LiiDentalis!
Üldnarkoosis hambaravi küsistluslehed:
Üldnarkoosis hambaravi protseduuri küsitlusleht lapsele
Üldnarkoosis hambaravi protseduuri küsistlusleht täiskasvanutele