Juureravi

Juureravi on vajalik, kui hambaauk ehk hambakaaries on jäänud ravimata, infektsioon on jõudnud hambanärvini ning tekkinud on pöördumatu kahjustus. Lisaks hambaaugu kaudu levinud infektsioonile võib põletik hambanärvini levida ka sügavate igemetaskute kaudu.

Juureravi teostamiseks on vajalik hambaarsti külastada vähemalt kahel korral:

– Esimese visiidi jooksul kanalid avatakse, puhastatakse ja laiendatakse. Kanalitesse asetatakse ravim ning hambaõõs suletakse ajutise täidisega.

– Järgmisel visiidil, kui põletik on taandunud, hamba kanalid täidetakse. Pärast kanalite täitmist taastatakse hammas täidismaterjaliga või vajadusel hammas kroonitakse (loe täpsemalt: Proteesimine ja kroonid).

Juureraviga ennetatakse põletiku edasilevimist teistesse kudedesse.

Juureravi

LiiDental on Tartu kesklinna piiril asuv moodne ning usaldusväärne hambaravikabinet. Kõik meie arstid on suure kogemustepagasiga ning igati professionaalsed. Oma teenuste pakkumisel lähtume just Sinu konreetsestest vajadustest ning muredest. Oma teenuste seas pakume muuhulgas hamba juureravi, mis võib esmapilgul tunduda hirmus, kuid allolevas artiklis selgitame lahti kõik põhilised juureraviga seonduvad küsimused, et neid hirme maandada.

Mis juureravi üldse on?

Endodontia on tuletatud kreekakeelsest sõnast ning tähendab hamba sisemust. Seega endodontiline ravi on hamba sisemuse ravimine. Hamba sees emaili ja dentiini all asub pehme kude nimega hambapulp, mis koosneb närvikiududest, veresoontest ja sidekoest. Hambapulp vastutab hamba kasvu ja arengu eest. Kui hammas on täielikult välja arenenud, siis saab ka ilma pulbita hakkama, sest toitained jõuavad hambani ka ümbritsevate kudede kaudu. Endodontia on vajalik, kui hambapulpi tekib põletik ehk periodontiit. Selle tekkepõhjuseid on mitmeid, see võib olla tingitud bakteritest, sügavast kaariesest või traumast. Isegi kui trauma tõttu ei teki hambas murdu või nähtavat mõra, võib ikkagi hambanärv olla vigastatud. Kui hammas jääb ravita, hakkab ta valutama ja pikema perioodi jooksul levib põletik üle juuretipu ning on oht turse ehk abstsessi tekkeks, mis on nähtav hammast ümbritseval igemel. Samuti võib põletik levida lõualuusse ning edasi üle keha.

juureravi

Kuna ma tean, et mul on juureravi vaja?

Esmased sümptomid on hamba tavapärasest suurem tundlikkus külmale ja kuumale, valulikkus söömisel või katsumisel või kui hammas on muutnud värvi. Juureravi vajalikkusele võib viidata veel hamba ümbruses olevate kudede valu, tundlikkus ja paistetus. Tavaliselt suurenevad ka läheduses olevad lümfisõlmed, sest kehas on tekkinud põletikuline protsess. Samas ei ole ka välistatud olukorrad, kus sümptomid üleüldse puuduvad, kuid hammas on haige ning vajab ravi. Juureravi läbi viies eemaldab arst põletiku kolde ehk põletikus oleva hambanärvi, puhastab ja täidab kanali ning lõpuks sulgeb kanaliruumi. Seejärel täidetakse hammas täidise või krooniga, et edaspidi saaks hammast korralikult edasi kasutada. Juureravi ei tohiks kindlasti tegemata jätta lootuses, et põletik läheb ise üle! Juureraviga ennetatakse põletiku levimist lõualuusse ja eluohtlike tüsistuste tekkimist.

Juureravi teostamiseks on vajalik hambaarsti külastada vähemalt kahel korral. Esimese visiidi jooksul kanalid avatakse, puhastatakse ja laiendatakse. Kanalitesse asetatakse ravim ning hambaõõs suletakse ajutise täidisega. Järgmisel visiidil, kui põletik on taandunud, hamba kanalid täidetakse. Pärast kanalite täitmist taastatakse hammas täidismaterjaliga või vajadusel hammas kroonitakse. Samuti tehakse juureravi läbiviimisel mitu röntgenülesvõtet hambast.

Kas juureravi on valus?

Juureravi tehakse peamiselt sellepärast, et vabaneda hambavalust, mida põletikuline närv põhjustab. Protseduuri ajal kasutatakse lokaalset tumestust ning valu ei tohiks Sa tunda. Siiski sõltub see paljuski põletiku intensiivsusest ja ka kliendi enda valulävest. Esimestel päevadel peale juureravi võib hammas olla veidi hell ja ka natukene valulik, selle vastu aitavad hästi apteekides käsimüügis olevad valuvaigistid. Kuid peale seda oled valuvaba!

Kas see teenus on väga kallis?

Ravi hind sõltub suuresti hambast ning sellest, kas tegemist on eesmise või tagumise hambaga. Tagumised hambad on anatoomialt keerukamad, sest neil on mitu erinevat juurt, seega on ka nende ravi kallim. Samuti mõjutab hinda ravivisiitide arv. Mida raskem on ravi ja intensiivsem on põletik, seda rohkem kulub visiite. Hamba juureravi ja sellele järgnev hamba taastamine on siiski kordades soodsam kui hamba eemaldamine ning asendamine implantaadi ja krooni või proteesiga.

Seega on oluline käia vähemalt kord aastas hambaarsti juures kontrollis ning erinevate probleemide ilmnemisel pöörduda samuti hambaarsti vastuvõtule, sest kunagi ei tea kui väiksem mure võib enda taga peita hoopis suuremat probleemi.

Kui mõni küsimus jäi Sinu jaoks vastamata või soovid juureravi kohta veel informatsiooni saada, võta julgelt ühendust meie abivalmis klienditoega ning leiame Sinu küsimustele vastuse.

Vaata ka haigekassa soodustust: Hambaravihuvitis