Suukirurgia

Suuõõne hea tervise tarvis ei ole vaja omada säravvalgeid ning sirgeid hambaid, vaid on oluline, et hambad ning neid ümbritsevad koed on terved. Suukirurgia hõlmab mitut hambatervise valdkonda nagu näiteks hammaste eemaldamine, igemete taastamine ja erinevate põletikus kollete avamine.

Suukirurgia on üks hambaravi liik, kus läbi operatsiooni ravitakse erinevaid suuõõne haiguseid. Suukirurgia on vajalik hammaste eemaldamise puhul ning erinevate igemeprobleemide raviks. Samuti kasutatakse suukirurgiat esteetiliste probleemide lahendamiseks. On oluline teada, et iga operatsiooniga kaasneb risk komplikatsioonide tekkeks. Anname omalt poolt alati parima, et neid ennetada – näiteks ei ole turvaline teha operatsiooni patsiendile, kellel on aktiivne herpes (ohatis) või kui patsient on haige (palavik, kurguvalu jms).

Kirurgilise hambaravi osas pakume järgmisi võimalusi:

  • hammaste eemaldamine
  • hambajuurte eemaldamine
  • mädakollete avamine
  • igemete taastamine

Suukirurgia-hamba eemaldamine-

Hamba eemaldamine

Hamba või hammaste eemaldamine on väike ambulatoorne operatsioon, mille käigus eemaldatakse üks või mitu hammast lõualuust. Protseduuri teostatakse kohaliku tuimestusega, mõningatel spetsiaalsetel juhtudel ka üldanesteesias.

Hamba eemaldamine on vajalik, kui esineb äge ja/või krooniline hambaümbrise põletik; ulatuslik kaaries, mille tõttu on hamba taastamine osutunud võimatuks; näopiirkonna mädapõletikud; krooniline põskkoopapõletik, mis on tingitud hambast; erinevad murrud hammastes või hambajuurtes; tarkusehamba/hammaste eemaldamine ning paljud teised võimalikud suuõõne probleemid. Hammaste eemaldamise vajalikkuse üle otsustab hambaarst, kes selgitab konsultatsiooni käigus lahti selle vajalikkuse ning võimalikud komplikatsioonid. Laste puhul eemaldatakse üldjuhul vaid piimahambad, kui lõikumas on jäävhammas.

Hamba eemaldamise protsess:

  • Enne protseduuri antakse patsiendile suu loputamiseks mõeldud antiseptilist lahust, mis üldjuhul sisaldab kaaliumpermanganaati või kloorheksidiini.
  • Seejärel tuimestatakse vastava hamba või hammaste piirkond või alalõua puhul pool alalõuast. Tuimestuse kestus sõltub piirkonnast, kuid jääb vahemikku 1-4 tundi.
  • Hammas eemaldatakse vastavate instrumentide abil ümbritsevatest kudedest.
  • Hambasomp puhastatakse.
  • Haavale asetatakse 15-20 minutiks steriilne marlitampoon. Tavaliselt tekib selle aja jooksul haavale verehüüve, mis kaitseb haava põletiku tekkimise eest ja on haava paranemisel oluliseks teguriks.

Peale protseduuri võib esineda näopiirkonnas turset ja verevalumeid – see on täiesti normaalne. Juhul, kui peale hamba eemaldamist esineb rohke verejooks, tugev valu, jätkuv palavik (üle 38°), punetus või muu murettekitav sümptom, pöörduge tagasi hambaarsti vastuvõtule.

hambajuurte eemaldamine - igemete taastamine

Hambajuurte eemaldamine

Hambajuurte eemaldamine sarnaneb suuresti hamba eemaldamise protseduuriga. Kui hambal on mitu juurt, tuleb see vahel mitmeks tükiks puurida ja siis eraldi osadena eemaldada. See sarnaneb paljuski tavalise hambapuurimisega hambaaugu korral. Hambajuurte eemaldamine on näidustatud igemepõletiku puhul, millega kaasneb hammaste tugev liikuvus ning hambajuure traumade ja ägedate põletike korral.

Igemete taastamine

Hammaste hea tervis algab eelkõige igemete seisukorrast. Punetus, igemete veritsemine ja hammaste liikumine on sagedased tervisehädad, mille üle patsiendid igemehaiguste korral kaebavad. Põletikulistes igemetes moodustuvad igemete alla õõnsused ehk hambataskud. Nii kaob piisav haare hamba hoidmiseks. Kui selle vastu pikemat aega abi ei otsita, võivad hambad hakata liikuma ja lõpuks ka välja kukkuda. Igemete taandumine toimub erinevatel põhjustel, mis tähendab, et igememaht väheneb ja hambajuur paljastub. Igemete taandumisega kaasneb rida probleeme. Esimesena on märgatav esteetiline pool – hambad ei näe ilusad välja. Lisaks kaasneb sellega hammaste tundlikkus ja ka igemepõletik. Igemete taastamine aitab takistada edasist juure paljastumist, vähendada hamba ülitundlikkust, vähendab juurekaariese riski ja parandab esteetilist väljanägemist. Samuti võib igemete taastamine olla vajalik juhul, kui patsiendil ei ole piisavalt igememahtu proteeside või implantaatide kasutamiseks.

LiiDental Hambaravi asub Tartus turusilla juures asuva uue kõrghoone 7. korrusel. Kasutame enda töös kaasaegset tehnikat ja kvaliteetseid materjale. Läheneme igale patsiendile personaalselt ja pakume parimaid võimalikke ravitulemusi. Hambaravi kogu perele LiiDentalis!