Laste hambaravi
Esimene visiit hambaarsti juurde võiks toimuda enne kolmandat eluaastat. Kaebuste tekkimisel pöörduda vastuvõtule kohe.
Hambakaaries ehk hambaauk võib lastel tekkida märkamatult, nt kahe hamba vahele. Lapsevanem märkab seda alles siis, kui hambas on juba ulatuslikum auk ning laps hakkab valu kurtma. Seega on väga oluline tulla kontrolli ka kaebuste puudumisel.
Oluline on hambaarsti visiidile tulla enne probleemide tekkimist, et hambaarsti külastusest jääks lapsele meeldiv mälestus ega tekiks järgmiste visiitide ees hirmu. Lisaks on oluline enne hambaarsti külastust kodus lapsele selgitada, kuhu minnakse ja mida hambaarsti juures oodata.
Hambaravi visiidi käigus tehakse lapse suuõõnele põhjalik läbivaatlus, mille käigus saab lapsevanem teada, millele tuleks erilist tähelepanu pöörata.
Ootame last hambaarsti vastuvõtule kontrolli iga 6 kuu tagant.
Meie kliinik on laste hambaravis ametlik Haigekassa lepingupartner. Hambaravi on kõikidele kuni 19-aastastele patsientidele tasuta.
Lisandub visiiditasu 5€.
Laste hambaravi
Laste hammaste eest varakult hoolitsemine on nende suuõõne korrektse arengu jaoks ülimalt oluline. Laste hammaste puhul ei tohi kindlasti jääma ootele, kuniks probleemid ilmnevad, vaid kontrollis peaks käima vähemalt kaks korda aastas. Esimene visiit hambaarsti juurde võiks toimuda enne kolmandat eluaastat, kuid kaebuste tekkimisel tuleb pöörduda vastuvõtule viivitamatult.
Laste hambaravi algab korralikust suuhügieenist
Piimahammaste tulek on individuaalne, jäädes üldjuhul lapse eluea 3-9 kuu vahele. Kõik 20 piimahammast peaks olema suus 3. eluaastaks. Kui lapse esimesed piimahambad on lõikunud ehk hambad paistavad igemest välja, siis tuleb neid hakata puhastama. Esmasteks vahenditeks sobivad suurepäraselt spetsiaalne kummist näpuhari, beebide jaoks mõeldud hambahari või niiske marlilapp. Pesema peaks kindlasti kaks korda päevas. Hambapastat võib hakata kasutama siis, kui laps on hammaste pesemisega harjunud ja laseb seda ilusti teostada. Lapse hambaid pestes peab neid ka alati lähemalt uurima, sest kui on näha värvimuutust, täppe vms, mis pestes maha ei tule, on vaja minna hambaarsti juurde. Uuringud on näidanud, et kui lapse hammase eest varakult ja korralikult hoolitsema hakata ja noorukiea lõpuks on hambad tugevad ja terved, ei vaja need suure tõenäosusega ravi veel mitukümmend aastat. Seega on laste õigete hügieeniharjumuste ja ennetava kontrolli abil võimalik vältida olukordi, kus täiskasvanueas esinevad erinevad hambaprobleemid ja -haigused.
Hoolitseda tuleb ka piimahammaste eest
Kui lapse piimahambas on tekkinud kaaries, siis ei tohiks sellesse suhtuda kergekäeliselt. Kuigi piimahambad vahetuvad kuue aasta jooksul, võib ravita jäetud piimahamba tulemusena tekkida kaaries ka kõrvalhambasse, mille tagajärjel võib tekkida valu, põletik ja turse. Hammaste vahetumisel võivad jääda kõrvuti terve jäävhammas ja katkine piimahammas. Sellisel puhul on jäävhambasse kaariese tekke tõenäosus väga suur. Hambahaigusi ennetavate vastuvõttude soovitamise ja suunamise kohustus on nii pereõdedel kui ka kooliõdedel – see on kirjas nii perearsti tööjuhendis ja kooliõe tööd reguleerivas määruses. Kui tervishoiuteenust osutatakse ilma vanema juuresolekuta – näiteks korraldab osasid tervishoiuteenuseid kool, peab olema lapsele kaasa antud lapsevanema nõusolek. Hambakaaries ehk hambaauk võib lastel tekkida ka märkamatult, näiteks kahe hamba vahele. Lapsevanem märkab seda alles siis, kui hambas on juba ulatuslikum auk ning laps hakkab valu kurtma. Seega on väga oluline tulla kontrolli ka kaebuste puudumisel. Piimahammastele täidise asetamise protseduurid on samad nagu jäävhammaste puhul – pehme koe eemaldamine, vajadusel isoleeriva vormi panek, hamba pinna töötlemine ning täidise panek. Kui hammast ei ole võimalik säilitada või on jäävhammas lõikunud piimahamba kõrvale, tuleb piimahammas eemaldada.
Kuidas vältida hirmu hambaarstide ees
Samuti on oluline käia regulaarselt hambaarsti vastuvõttudel selleks, et lapsel tekiks harjumus ning jääks ka meeldiv mälestus ning ta ei hakkaks kambaarsti kartma. Käies visiitidel ainult probleemide ilmnemisel võib lapsel tekkida seos hambaarsti ja ebameeldivate protseduuride, nagu puurimine, vahel ning sealt edasi on hirm kiire tekkima. Ouline on ka võimalusel käia sama hambaarsti juures, et lapsel saaks tekkida hea kontakt ja usalduslik side. Lisaks on ülimalt vajalik enne hambaarsti külastust kodus lapsele selgitada, kuhu minnakse ja mida hambaarsti juures oodata. Hambaravi visiidi käigus tehakse lapse suuõõnele põhjalik läbivaatlus, mille käigus saab lapsevanem teada, millele tuleks erilist tähelepanu pöörata ja kuidas vajadusel koduseid hügieeniprotseduure veelgi paremaks muuta.
Laste hambaravi on LiiDentali üks pakutavatest teenustest. Meie abivalmis meeskond aitab lapsele teha hambaarsti visiidi võimalikult meeldivaks. Samuti on LiiDental laste hambaravi ametlik Haigekassa lepingupartner. Hambaravi on kõikidele kuni 19-aastastele patsientidele tasuta! Lisandub vaid visiiditasu 5€. Vastuvõtuaja saab broneerida mugavalt siit: https://liidental.ee/registreeri-vastuvotule/ kasutades meie veebivormi.